Küllike Lillestik

Pere-ja paariterapeut, psühhodraama CP, koolitaja

Kriisiabi tulevastele vanematele


Kaidor Kahar
27. aprill 2008
Saade: Puutepunkt

Eelmises saates kõnelesid teadlased ja arstid loote tervise hindamise kaasaegsetest võimalustest. Mis saab aga siis kui uuringute tulemused näitavad kõrvalekaldeid? Õnneks pole lapseootel pered enam oma murega üksi, sest juba mõnda aega tegutseb Raseduskriisi nõustamiskeskus ja sünnitusmajade juures töötavad töötavad raseduskriisi nõustajad.



Raseduskriis – mis see on?
Raseduskriis on mitmetahuline mõiste ja sellest saadakse väga erinevalt aru. “Kõige laiemalt tähendab see seda, et inimese elus on leidnud aset sellised muutused, mis hakkavad inimese toimetulekut häirima,” räägib Küllike Lillestik Tallinna Raseduskriisi nõustamiskeskusest. 

Lapse saamine on kindlasti selline muutus inimese elus, mis tekitab tahes-tahtmata tunde, et senine elu on pea peale pööratud ja tihti ka tunde, et enam ei saa ise hakkama.  Ootusaeg on pikk, selle aja jooksul tekib nii hirme kui ka küsimusi, millele pereringis vastust ei leia. Sellisel puhul on mõistlik raseduskriisi nõustaja poole pöörduda.

Nõustamine

Küllike Lillestik räägib, et peamine põhjus, miks naised nõustaja poole pöörduvad, on rasedusaegne hirm. Tihti pöördutakse ka siis, kui on diagnoositud loote väärang. Kuidas edasi minna, mida ette võtta, kas sünnitada või mitte? Abort? Sellised on peamised küsimused, millele püütakse nõustaja juures selgusele jõuda.

Keeruliste valikute puhul on hea nõu pidada inimesega, kes aitab otsida vastuseid. Nõustaja roll on ennekõike inimest nõustada, otsuse peab tegema ikkagi perekond. Nõustaja aitab välja selgitada olulised küsimused, millele tuleb otsust tehes mõelda. Kui naine on otsustanud sünnitada või siis vastupidi – raseduse katkestada, peab ta olema informeeritud sellest, mis on otsuse tagajärjed ja mis see endaga kaasa toob.

Marje Pukk on raseduskriisi nõustaja Ida-Tallinna keskhaiglas, korra nädalas käib ta nõustamas Rapla haiglas.

Marje räägib, et tema poole pöördutakse väga erinevate probleemidega. Kas laps sünnib valel ajal või on rasedus katkestatud, lisaks ka suhteprobleemid, mis raseduse ajal on tekkinud. Marje räägib, et tema juurde on sattunud naised, kes on oma otsuse juba teinud ja tehtud valik on neid piinama jäänud..
Raseduse katkestamise otsus ei ole kerge, sellega kaasnevad tugevad ja tihti vastakad emotsioonid. Väga tähtis on see, et inimene, kes on sellises olukorras, saaks oma tunded välja elada juba haiglas ega viiks neid koju, leiab Marje.

Kuhu murega pöörduda? 

Raseduskriisi nõustamiskabinetid on Ida-Tallinna Keskhaiglas, koostööd tehakse erahaiglaga Fertilitas ja Pelgulinna naistenõuandlaga. Väljaspool pealinna on kabinetid avatud Rakvere, Rapla, Põlva ja Läänemaa haigla juures. 

Töötab ka üleriigiline tasuta nõustamistelefon, mille number on 800 2008 ja nõu saab küsida ka interneti aadressilt www.rasedus.ee. 

Kohale saab tulla ka Tallinna raseduskriisi nõustamise keskusesse.


Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga