Küllike Lillestik

Pere-ja paariterapeut, psühhodraama CP, koolitaja

Mida arvata beebide sünnieelsetest õppesüsteemidest?


Mida arvata kõikvõimalikest beebide arendamisest – näiteks enne sündi on
välja töötatud selline programm
http://www.beebi-plus.ee/index.php?Baby%20Plus%20info ja juba õige varakult
hakatakse lastega käima lauluringides, loovuskoolides jne?
Küllike Lillestik
Psühholoog, raseduskriisi nõustaja

Iga lapsevanem tahab oma lapsele parimat, olgu selleks riided, toit, mänguasjad või ettevalmistus tulevaseks eluks. Seda mõtet kannavad ka beebide sünnieelsed õppesüsteemid. Võimalikult varakult hakata lapsele pakkuma arendust, mis suurendavad tema õppimisvõimekust andes neile eelise tänases kiiresti muutuvas maailmas. Ainuke on küsimus, kas seda ikka vaja on? Lapsele on emaüsas olev aeg täieliku heaolu aeg, kus kasvada ja looduse poolt andud rütmis areneda. Selleks, et kohaneda emarolliga on loomulikult hea juba kõhubeebiga suhelda, talle laulda ning temaga rääkida. Nii ema kõhus olles kui ka peale sündi saab laps vägagi hästi hakkama ilma väljastpoolt pakutavate helideta ja värvikirevat maailma pakkuvate asjadeta. Lapsele on vaja ainult üks ja kõige olulisem – ema, kes teda armastaks, oleks teadlik nii enda kui tema vajadustest, kes oleks turvalises ja heas paarisuhtes. Kõige arendavam on lapsele niivõrd varajases arengufaasis inimliku lähisuhte teke emaga ning esimesel võimalusel ka isaga.

 

* Mida selline käimine annab emale, mida lapsele?
* Kas on olemas oht ka üle pingutada ja mida see siis kaasa toob?
* Millised oleksid üldse soovitused imikutega tegelemiseks nende arendamise
mõttes?

Ave Orgulas lastepsühholoog
Mtü Bullerbi
www.bullerbi.ee

Laps vajab sünni järgselt aega uue olukorraga, keskkonnaga kohanemiseks. Esialgu tahab beebi palju magada ning vajadus teistega suhtlemise vastu on vähene. Alates teisest, kolmandast elukuust on beebi uute oludega kohanenud, tema unevajadus väheneb, ta näitab välja huvi suhtlemise vastu. Vanematel tekib võimalus oma lapsega tema ärkvelolekuajal rohkem tegeleda. Beebidele ja väikelastele on alati lauldud ja neid on ka hüpitatud , silitatud. Varem elasid mitu põlvkonda tihedasti koos ühe katuse all. Lapsele lauldi tema oma kodus. Laulud, liisu-salmid kandusid edasi põlvest põlve. Tänapäeval on noor pere oma vanematest eraldunud ja noor ema ei pruugi saada oma emalt ( vanaemalt ) ajakohast teavet lapse hooldamise , hoidmise kohta. Beebikooli juhendajaks on enamasti üks hakkaja ema, kellel jääb oma lapse ( laste ) kõrvalt aega ja tahtmist üle ning ta tahab oma oskusi, teadmisi omasugustega jagada. Huvilised saavadki võimaluse õppida beebikooli juhendaja käe all seda, mida konkreetne juhendaja hästi valdab.Esimestel kuudel on sellised kooskäimised vajalikud eelkõige lapsevanematele ( emadele ), hilisemas vanuses ( 6-7 kuust alates ) hakkavad ka beebid omavahel suhtlema.

Tänapäeval on suuremates linnades mimeid beebikoole ja neis õpetatakse vanematele erinevaid tegevusi, mille kaudu lapsega suhtlust rikastada . Kui beebikooli minek ei ole stressi tekitav ettevõtmine ema ega lapse jaoks ( tunni aeg ei lange kokku lapse uneajaga ), siis võiks väljaspool kodu last arendada kuni paar korda nädalas. Pärast aktiivset suhtlust vajab beebi aga kindlasti tavalisest pikemat puhkust. Liiga tihe päevakava muudab lapse närvilisemaks ja nutlikumaks. Päevakavas peavad esikohal olema lapse põhivajadused- uni, söömine, värskes õhus viibimine, mängimine. Kui kõige selle kõrvalt jääb emal aega ja energiat üle, siis on beebikoolis käimine igati asjakohane.

Hea ja õige on kui lapsevanem valib enda ja beebi arendamiseks just selle ala, mida ta ise naudib. Sportlikumad lapsevanemad tõenäoliselt eelistavad beebidega võimalemas käia, muusikalembesed vanemad leiavad üles beebide muusikatunnid. Lapse seisukohast vaadatuna pole oluline, mida temas arendatakse, vaid hoopis viis , kuidas seda tehakse.


Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga