Raseduskriisi esineb üha rohkem
Allikas: Postimees. 30.01.2008
Eile avati Tallinnas Tuukri tänava hubases Ema ja lapse majas esimene raseduskriisikeskus, kuhu pered saavad pöörduda kõigi rasedusega seotud psühholoogiliste muredega.
“Raseduskriisikeskus toetab emaks-isaks olemist ja kasvamist,” selgitab vastavatud keskuse juhataja Küllike Lillestik. Tihti seisab perekond uues olukorras vastamisi seni tundmatute küsimuste ja muredega ning vajab kedagi, kellega usalduslikus õhkkonnas probleemidest rääkida – just sel eesmärgil keskus loodi.
“Sihtrühm, kes võiks raseduskriisi nõustamisest ja loodavatest tugirühmadest abi ja nõu saada, on üsna suur – õigupoolest võiks sinna kuuluda kõik sünnitamisealised naised ja nende lähedased, sealhulgas mehed,” ütleb Lillestik ja lisab, et vajadust sellise teenuse järele teadvustatakse üha enam.
Raseduskriisi nõustaja poole saab pöörduda kõigi rasestumist, raseduse katkemist või aborti ning lapseootust ja sündi puudutavate küsimustega.
Tugirühmast saab abi
Paraku ei lõpe kõik rasedused õnnelikult, paljud naised ja pered on kaotanud oma lapse kas raseduse jooksul, sünnituse käigus või sureb laps varajases imikueas. Statistika järgi katkeb kindlaks tehtud rasedustest 15–25%, ehk igal 4.–6. lapseootel naisel. “Sageli vajab naine lisaks meditsiinilisele nõustamisele psühholoogilist abi,” tõdeb Lillestik.
Tihti ei soovi raskesse olukorda sattunud naine haiglasse pöörduda, eelistades vabamas õhkkonnas vestlemist, et saaks tekkida pikemaajaline, turvaline nõustamissuhe. Seepärast luuakse esimese tugirühmana raseduskriisikeskuse juurde alates märtsist leinarühm.
Samuti elavad naised üle aborti, neid saadab otsuse järel süütunne ja teadmatus. Raseduskriisikeskuses püütakse koos leida parim lahendus.
Koostööd hakatakse tegema ka Gordoni perekooliga, kus pööratakse rõhku kogu pere suhetele.
Luuakse tugivõrgustik
Kindlasti ei tee praegu kümnest nõustajast koosnev keskus kogu tööd ise ära, vaid oluliseks peetakse laiema tugivõrgustiku loomist. Nii oskavad nõustajad soovitada terapeute, psühholooge-psühhiaatreid, sotsiaaltöötajaid.
Sageli vajab naine hoopis sama olukorra läbi elanud inimese nõu. “Need emmed, kes on sünnitanud ja abi saanud, hakkavad tugiisikuteks nendele, kes veel ootavad last,” räägib Lillestik. Mõnikord on abiandmine väga lihtne – üks ema sõidab teise poolt läbi, triigib pesu ära, ajab veidi juttu ning ongi kõik. Mõnikord jälle on vaja aidata värskel emmel koos lapsega nelja seina vahelt välja tulla.
Paljud eelistavad helistada ja oma mure telefoni teel ära rääkida, seepärast saab soovi korral helistada. Telefoninõustajad vastavad lastevanemate muredele seitse päeva nädalas kella 9–21. “Minu kogemus on selline, et mehed eelistavad meelsamini helistada kui kohale tulla, ja me julgustame igati neid meiega ühendust võtma,” mainib Lillestik.
Nõustamisele koos perega
Ida-Tallinna keskhaiglas ja Rapla haiglas tegutseva raseduskriisi nõustaja Marje Puki sõnul on naised nõustamisteenust aina enam kasutama hakanud. “Täpselt ühesuguseid muresid ei ole,” tunnistab Pukk, kes on nõustamiste käigus aidanud väga erinevate probleemidega peresid.
Ka probleemikäsitlused on naistel erinevad, see, mis mõnele naisele tundub täiesti tavapärane toimetuleku viis, on teisele kriisiolukord. “Mina püüan alati hoiduda üldistamisest,” ütleb Pukk. Ka koostöö arstidega on muutunud paremaks, isegi meesarstid saadavad patsiente meelsasti nõustaja juurde. Lisaks uuele keskusele jätkub nõustamine haiglates. Puki sõnul saab näiteks Ida-Tallinna keskhaiglas soovi korral ise aja nõustaja juurde kinni panna haigla infosüsteemi kaudu või soovitavad nõustaja poole pöördumist arstid.
Uuringute kohaselt langeb paaride rahulolu oma suhtega suurel määral just raseduse ajal ja sünnituse järel. Seepärast julgustab Pukk nõustaja poole kaasa võtma ka abikaasa. “Minu praktikas on esinenud tihti juhuseid, kus naine on täiesti kindel, et mees pole nõus kaasa tulema, kuid viimane on sellega siiski nõus ning nad suudavad suhted enne lapse sündi ilusasti ära klaarida.” Nii saab ülemäärased pinged lahendada ja keskenduda kõige olulisemale – lapse sünnile.
Keskus
Tallinna raseduskriisikeskus
Tuukri 11 Ema ja lapse keskuses
Raseduskriisi nõustamine E, K, N, R 14–19
Registreerimine ja info 5391 0923
Nõustamine on tasuta
Lisainfo ja e-nõustamine www.rasedus.ee
Telefoninõustamine ja tugirühmad alustavad märtsis
————————————————–
Nõustamine
Ida-Tallinna keskhaigla
Ravi tn 18, naistekliiniku 1. korrusel, lastearstide kabinetis.
Registreerimine telefonil 1900, või noustamine@rasedus.ee, www.itk.ee
Rakvere sotsiaalabikeskus
Vilde 2a, II korruse nõustamisruumis, kolmapäeviti
10.00–18.00, info ja registreerumine: Leie Klaar 5076 378, Kaidi Ilvik 5649 3783.
Koostöös erahaiglaga Fertilitas
info ja registreerumine: Küllike Lillestik 5391 0923
www.fertilitas.ee.