Küllike Lillestik

Pere-ja paariterapeut, psühhodraama CP, koolitaja

Soovitused raseduse perioodiks


Ajakiri 9kuud

1. millised on peamised probleemid, millega rasedad teile pöörduvad?
Raseduse ajal jõutakse raseduskriisi nõustaja juurde väga erinevate põhjustega. Olenevalt raseduse suurusest põhjused varieeruvad aga peamiselt on pöördumise põhjuseks segadus tunnetes ja emotsioonides, ärevus, paanika, hirm tuleviku ees, ebakindlus rolli muutuse ees, hirm sünnituse ees, ootamatu rasedus, toimetulekuraskused paarisuhtes, hirm lapse tervise pärast, kohanemisraskused muutunud igapäeva elus (nt. kui naine, kes oli enne aktiine nii tööl, kodus on nüüd lapseootuse ajal katkemis ohuga kodune ja voodirežiimil).


2. millised on lahendused nendest probleemidest jagu saamiseks?
Lahendused on inimestes enestes. Ei ole kahjuks olemas ühest retsepti. Raseduskriisi nõustamises on kliendil võimalik endal jõuda arusaamisele, mis on tema jaoks parimad vastused ja kõige õigemad lahendused. Oluline on õppida kuulama iseennast, saada aru, millised on minu soovid ja vajadused ning kuidas ma oskan ennast aidata. Raseduskriisi nõustaja aitab nõustamisruumis oma klientidel jõuda sellisel määral iseendani, et nad leiaks enda jaoks kõige paremad toimetuleku viisid. Igaüks on ise oma elu ekspert! Aga igaühel meist on väga baasilised vajadused saada ära kuulatud ja saada mõistetud, samuti olla aktsepteeritud. Mõnikord ei näe me oma kuhjunud emotsioonide tagant enam teed edasi.

3. Minu artiklis räägib rase, kuidas tema abikaasa töötab teises linnas ning et üksindus on rasedale raske. Mida soovitaksite, et oleks veidigi kergem emotsionaalselt?
Üksindus on rasedale raske. Samuti on see raske aeg ka mehele, olla eemal. On ju lapseootus mõlemat nii naist kui meest puudutav aeg. On loomulik, et naistel on vajadus oma partneriga jagada raseduseajal toimuvat nii meeles kui kehas. Siin on oluline, et iga naine ja mees, kellel on olukord, et nad peavad palju lapseootuse ajal lahus olema, räägiksid nendelt teemadel teineteisega. Räägiksid sellest, kuidas nad end kumbki tunnevad, millised on viisid, et igatsust ja üksindust leevendada, millised on kummagi vajadused ning kas saab kuidagi olukorda kergemaks muuta. Tihti juhtub nii, et paarid ei räägi omavahel, mis kummagagi toimub. Ei julgeta teha teisele nn. muret juurde. Kuid hea paarisuhte üks olulisi alustalasid on oskus kuulata ja oskus rääkida. Isegi, kui suhe toimib kauguste tagant, on võimalik leida paaril kõige sobivamad viisid, kuidas ikkagi säilitada lähedus ning kuidas hoida kaasat kaasas ning kursis kõige sellega, millega tavaliselt üks heas paarisuhtes olev mees naise raseduse jooksul kaasas soovib olla. Veel on oluline, mitte jätta end üksi. Otsige oma lähisuhtevõrgustikust inimesi, keda kaasata oma raseduse jälgimise protsessi. Kutsuge, näiteks sõbranna kaasa ultraheli kabinettidesse läbivaatusele. Jagage julgelt oma rõõme ja muresid nendega, kes sinu ümber olemas on.

4. Kõige keerulisem on üksindus rasedale just seetõttu, et nii perekoolides kui ultrahelikabinetiides on teised rasedad koos partneriga. Kas oskate selle olukorra leevendamiseks midagi soovitada?
Ma jään siin kahjuks vastuse võlgu, sest eelmises vastuses on juba sees üksinduse juttu. Ma ei usu, et üksindus võiks olla keeluline seetõttu, et partnerit pole kaasas. See võib olla põhjus siis kui partnerit pole ja kanname last üksi. Pigem on see reaalsuses elamine, et kui meie elukorraldus ei võimalda meest arstile kaasa, siis on tunnete taga midagi muud kui üksindus. Vabandust 🙂

5. Mõned üldised nipid, kuidas tundlik ja meeleolude kõikumise all kannatav naine tuju üleval saaks hoida.
Teadvustada endale, et rasedusaegsed meeleolumuutused on osa loomulikust rasedusprotsessist, see aitab perel sellega paremini toime tulla.
Raseduse, sünnituse ja lapsevanemaks kasvamise kohta kirjandust lugedes, perekoolides, joogades käies, oma maailma jagades saab iga naine endasse kindlust ja tasakaalu.
Liikuge palju, tegelege enesele meeldivate tegevustega
Oluline on meeles pidada ennast, kuulata oma soove ja vajadusi
Oluline on mitte olla oma muredega üksi, ära karda pöörduda pereliikmete poole, raseduskriisi nõustaja poole kui tunned et ei tule toime

6. Mida soovitada raseduskriisis naise lähedastele – kas on mingid nipid, kuidas pere saaks aidata?
Kõige paremini saab pere toetada naist sellega, et on olemas, aktsepteerides naise olukorda. Kahjuks on palju seda, et ärme räägime probleemist, ehk läheb ise üle.
Otsige koos naisega temale (teie perele) sobivamaid abisaamise ja nõustamise võimalusi. Oluline on igasuguse välise abi otsimist pigem toetada kui sellele negatiivset tähendust anda. Naine tunneb ju niigi ennast abitumana kui tavaliselt. Oluline on ka mõista, et professionaalse psühholoogilise toe vajamine ja raseduskriisi ning teiste vaimse tervisega seotud nõustamisvõimaluste kasutamine ei pruugi alati tähendada kohe haigust selles mõttes, et naise vastutusvõimelisus seeläbi väheneks, vaid pigem aitab ära hoida hilisemaid raskemaid psüühilisi ja emotsionaalseid kahjustusi.


Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga